PNUD

About us

Our Team

Directorate

  • Luis Felipe López-Calva - Regional Director
  • Lenni Montiel - Deputy Regional Director
  • Almudena Fernández - Advisor to the Regional Director
  • Claudia Bresanovich - Special Assistant to the Regional Director
  • Monica Sarmiento -  Executive Associate to the Regional Director
  • Claudia Aguilar - Executive Associate
  • Vladimir Domínguez - Projects Analyts 
  • Camila Olate - Consultant

 

Country Support Team

  • Carlos Benítez – Chief
  • Paloma Morazo - Country Programme Specialist
  • Gonzalo Guerra - Regional Monitoring Specialist
  • Flor Bolaños -  Country Specialist
  • Cynthia Valdés - Country Specialist
  • Ana María Luey -  Programme Associate

 

SDGs and Development Team

  • Marcela Melendez - Chief Development Economist
  • Mercedes Ansotegui -  Programme Associate

 

Strategic & Analysis Team

  • Diego Zavaleta - Senior Advisor on Strategy and Partnerships
  • Francesca Nardini - Partnerships Specialist
  • María Guallar - Regional Coordination Specialist
  • Marta Pedrajas -  Policy Specialist
  • María Pinedo - Consultant
  • Josefina Vargas Llosa -  Consultant

 

Comunicaciones

  • Ana Maria Currea - Head of Comunications

Compliance Operations

  • Claudia Monzón - Management Specialist
  • Graciela Basset - Management Specialist
  • Caroline Fernándes - Regional Clustering Manager
  • Viktoryia Geyler - Operations Associate
  • Anish Kutamballi - ICT Associate

  

LAC - Human Resources

  • Emily Chakavarika - HR Business Partner
  • Svetlana Joncich - HR Specialist

 

Environment & Energy

  • Emma Torres - Consultant

 

Safety & Security

  • José Torralbo - Regional Security Advisor (Based in Panama)

 

Updated on 1 July 2020

 

Regional Center in Panamá

 

  • Linda Maguire - UNDP Resident Representative and Regional Hub Supervisor
  • José Cruz Osorio - Regional Hub Manager 
  • Clara Arango – Executive Associate to the Director
  • Itziar Gonzalez – Chief of Operations
  • Vanessa Hidalgo - Communications Consultant

 

BUSINESS SOLUTIONS & OPERATIONS

 

  • Itziar Gonzalez – Chief of Operations
  • José Rodríguez -  Project Manager for Premises Relocation

      RH SERVICES & ADMINISTRATION

  • Sugeiry Arosemena - Administrative Associate - Premises
  • Edgar Navas – Driver

      HUMAN RESOURCES

  • Lydabel Cabrera Regional - HR Analyst
  • Bélgica Camero - HR Associate
  • Noris Casas - HR Assistant
  • Mitzumari González - HR Administrative Clerk
  • Vanessa Mendoz - HR Assistant

      PROCUREMENT

  • Ramón Chong - Procurement Analyst
  • Alvaro Wong - Procurement Asociate
  • Zoila Castillo - Procurement Assistant
  • Yahaira Singh - Procurement Assistant 

      ICT

  • Fernando Villalobos - ICT Specialist
  • Fernando Navarro - ICT Assistant
  • Kurt De Freitas - ICT Assistant
  • Leydis Tello – Consultant - ICT Support

      FINANCE

  • Donerys Ramos - Finance Analyst
  • Belita Siu - Programme Finance Associate
  • Ana del Carmen Ortega - Finance Associate

 

REGIONAL PROGRAMME SUPPORT

 

  • Maribel Landau - Regional Programme Coordinator
  • Maria Valeria Cabrera - Regional Programme Associate

 

    PROGRESAN

  • Semiramis López - Programme Support

 

    RHDR

 
 
    ROM
 
 
 
    CLIMATE CHANGE
 
  • Maylene Chiari - Programme Associate
  • Francisco Andrade - Consultant

 

   INFOSEGURA (Located in El Salvador)

  • Marcela Smutt - Chief Technical Specialist
  • Juan Pablo Gordillo - Project Coordinator
  • Ida Carola Schwarzbauer - Finance Coordinator
  • Ana Isabel Santos - Administrative Assistant
  • Elmer Menjivar - Regional Communications Specialist 
  • Mauricio Amaya - Jr. Data Analist
  • Carolina Segovia - Jr. Data Analist
  • Ana Cristela Gutiérrez - ICT Analist
  • Katherine Rogel - Communications and Knowledge Mgt. Assistant 
  • Leonel Pérez - Information Analist Specialist 
  • Karol Sánchez -  Technical Support 

    SIGOB

LOCATED IN PARAGUAY

  • Miguel Cereceda - Chief Technical Advisor 
  • Alejandro Genovessi - IT Project Coordinator
  • Montserrat Martínez - Especialista de Operaciones 
  • Ana María Ayala - Administrative Specialist 
  • Liz Cañete - Messenger
  • Celeste Ayala 
  • Rosa Maria Scavone
  • Sebastián Codas 
  • Jorge Meza 
  • Magali Cáceres 
  • Alejandro Lamonaca
  • Augusto de la Cruz
  • Guennantd Cuentas Zavala
  • Jorge Silva, ICA
  • Marcelo Feliciangeli
  • Romualdo Rijo
  • Tomás Fantl

LOCATED IN BRAZIL

  • Rodolfo Otalora

LOCATED IN CHILE

  • Arturo Martínez

LOCATED IN COLOMBIA

  • César Pérez - Especialista de Proyecto 
  • Rafael Espinoza
  • Alix Cortés

LOCATED IN DOMINICAN REPUBLIC

  • Laura Ureña - Especialista de Proyecto
  • Laura Marcelino

LOCATED IN EL SALVADOR

  • Erick Flores

LOCATED IN NY

  • Maria Eugenia Boza

LOCATED IN PANAMA

  • Oswaldo Montalvo

LOCATED IN PERU

  • Eduardo Cayo

 

    EWS CARIBBEAN

  • Almudena Montoliu - Coordinator Consultant
  • Ana Carola Terrazas - Consultant

 

    CAF GENDER VIOLENCE

  • Sebastian Essayag - Coordinator
  • Camila Arguedas - Consultant

   

     JAPAN CARIBBEAN CLIMATE CHANGE

LOCATED IN JAMAICA

  • Eltha Brown - National Focal Point
  • Jeffrey James - Project Assistant
  • Ayesha Constable - NAP Coordinator

LOCATED IN BARBADOS

  • Sherri Frederick - Interim Project Manager
  • Donna Gittens - Technical Specialist
  • Neisha Manickchand - Technical Specialist
  • Penny Bowen - Communications Associate
  • Marium Alleyne - Technical Associate
  • Shannel Blenman - Procurement Associate
  • Andrea Richards-Cummins - Project Associate

LOCATED IN DOMINICA

  • Vacant Assistant

LOCATED IN GRENADA

  • Keturah Stanisclaus - National Project Assistant

LOCATED IN SAINT LUCIA

  • Kurt Prospere - National Focal Point

LOCATED IN SAINT VINCENT AND THE GRENADINES

  • D’Andre Jackson National Project Assistant, SC

 

    CARISECURE

LOCATED IN BARBADOS

  • Paolo del Mistro - Team Leader
  • Oswald Alleyne - Monitoring and Evaluation Analyst
  • Sadio Harris - Data Mgt Analysis and Reporting Specialist
  • Kira Deane - Statistician
  • Miguel Trim - Officer (based in Saint Lucia)

 

BMS OUTPOSTED

 

  • Alfonso Buxens - Procurement Specialist
  • Antonio Ortega - Regional Advisory Committee on procurement Chief
  • Carmen Canales - Associate to the RACP
  • Ignacio Etcheverry - OIST ERP Helpdesk Analyst
  • Archana Jyoti Bali - Global Application Support Team
  • Rogelio Alba - Global Application Support Tier 2
  • Arturo Torres - Global Application Support Tier 2
  • Jarie Herikstad - Global Information Advisor
  • Keelic Seepersad - Network Analyst 2
  • José Torralbo - Regional Security Specialist 

 

UNDG LAC SECRETARIAT

 

  • Maria Guallar - Regional Coordination Specialist (Based in New York)

 

REGIONAL AUDIT CENTRE

 

  • Guillermo Muñoz -  Chief
  • Bethzifanny Carrera - Audit Administrative
  • Oliver Salois - Audit Specialist
  • Gonzalo Gómez - Programme Specialist
  • María Rivera - Audit Specialist

 

UNV REGIONAL CENTRE

 

  • Hilda Papparoni - Regional Manager
  • Bart Tilkin - Regional Portafolio Specialist
  • Piera Zuccherin - Programme Analyst
  • Carmen Ramírez - Communications Officer
  • Edwin Chipsen - Programme Analyst
  • Karold Guzmán - Programme Assistant

 

RESILIENCE AND DISASTER RISK REDUCTION

 

  • Jeannette Fernández - DRR Specialist
  • Noemi La Grotta - Program/Admin Associate

 

GENDER

 

  • Eugenia Piza-Lopez - Gender Regional Team Leader
  • Guillermina Martín – Gender Policy Specialist
  • Marta Ponce - Programme Admin. Associate

CONSULTANTS AND PROJECT PERSONNEL

  • Diana Gutierrez- Gender and Private Sector  
  • Sebastián Essayag - Consultant
  • Vivian Souza - Consultant
  • Andrea Castaño - Gender and Private Sector
  • Carolina Cornejo - Communications 
  • Ana Nieto Robles - Consultant
  • Iria González -  Consultant
  • Camila Arguedas - Consultant
  • Natalia Duarte -  Intern

 

GOVERNANCE

 

  • Jairo Acuña-Alfaro - Team leader
  • Marisol Palma - Programme and Administrative Associate
  • Luqman Patel - Regional Programme Specialist
  • Emanuele Sapienza - Policy Specialist
  • Gloria Manzotti - Rule of Law, Citizen Security & Human Rights Specialist
  • Juliet Solomon - Programme Specialist
  • Lorena Mellado - Programme Specialist
  • Rosana Pineda - Administrative Assistant
  • Gabriela Nones - Programme Officer – Electoral Specialist Consultant
  • Ehrior Sanabria - Research Assistant in Governance, Consultant
  • Mirna Cuentas - Conflict Prevention and Dialogue Specialist Consultant
  • Julie Guardian – Administrative Assistant
  • David Khoudour – Advisor for Migration & Development

 

HIV, HEALTH AND DEVELOPMENT

 

  • Karin Santi - Polocy Specialist 
  • Juana Cooke - Programme Specialist 
  • Kandra Gómez - Administrative & Finance Specialist

 

POVERTY/SDG INTEGRATOR

 

    INCLUSIVE GROWTH

  • Rita Sciarra - Team Leader, Advisor Poverty & Inclusive Growth
  • Ivan González - Programme Specialist, Poverty Reduction 
  • Marta Álvarez - Specialist in Sustainable Development

    SDG FINANCE SECTOR HUB

  •  
    SDG DATA AND ANALYTICS; INTEGRATED POLICY SOLUTIONS
 
  •  
 
 

ENVIRONMENT

 

  • Lyes Ferroukhi - Team Leader

    ECOSYSTEMS AND BIODIVERSITY

  • Santiago Carrizoza - Technical Advisor
  • Alexandra Fischer - Technical Specialist
  • María Pinto - Programme Associate
  • Fernando Pinel - Programme Associate

    WATER AND OCEANS GOVERNANCE

  • Ana María Nuñez - Technical Specialist

    CLIMATE CHANGE MITIGATION

  • Ludmila Diniz - Technical Specialist
  • Ernesto Kraus - Programme Associate

    CLIMATE CHANGE ADAPTATION

  • Claudia Ortiz - Technical Specialist
  • Joana Troyano - Programme Associate

    MONTREAL PROTOCOL UNIT

  • Kasper Koefoed - Technical Advisor
  • Paloma Somohano - Programme Analyst 
  • Carlos Andrés Hernández - Analyst
  • Christopher Hawkins - Programme Assistant         

    CLIMATE AND FORESTS

  • Leticia Guimaraes - Sr. Global Tech. Advisor
  • Marco Chiu - Sr. Reg. Technical Advisor
  • Bruno Guay - Technical Specialist
  • José Santos - Reg. Programme Specialist
  • Noelia Jover - Consultant

    ENERGY

  • Lucia Cortina - CC & Energy Specialist

    ENVIRONMENT

  • María Cruz González 

    EXTRACTIVES

  •  
 
    GEF MANAGEMENT PROGRAM SUPPORT
 
  • Gisselle Ríos - Programme Analyst
  • Lorena Lee - Admin/Fin. Associate
  • Gisselle Bonini - Admin Clerk

    GREEN COMMODITIES PROGRAMME

  • Andrew Bovarnick - Global Head, Green Commodities Programme & Lead Nautral Resource Economist
  • Pascale Bonzom - Global Project Manager - Green Commodities Programme
  • Vanessa Briceño – Programme Administrator of the Green Commodities Programme
  • Laura Acuña - Project Finance Specialist
  • Cristina Baeza - UNV Community Resilience for Env. and DRR
  • Andrea Bina - Monitoring & Evaluation & Learning Specialist
  • Johanna Durget -  Intern
  • Aline da Silva - Support
  • Matias Ferreira - Consultant

    GLOBAL ABS PROJECT

  • Alejandro Lago - Global Manager - UNDP-GEF Global Project on ABS 
  • José Rayos - Project Associate
  • María A. Rato - Communications Officer
  • Maricarmen Hernández - Web Content & Communications Office
    CLIMATE AGGREGATION PLATFORM PROJECT (CAP)
  • Mateo Salomon - Project Manager

    NDC SUPPORT

  • Gianluca Merlo - Climate Change Specialist

 

   

 

UNDP Around the world

You are at UNDP Latin America and the Caribbean 
Go to UNDP Global